aдв. сътр. Мартин Димитров
Адвокатско дружество „Цветкова и партньори“
Бул. „Патриарх Евтимий“ № 31, ет. 1 31 Patriarh Evtimiy blvd., fl.1
София, 1142
ПАЗАРЪТ BEAM – НОВИ ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ПРЕДПРИЕМАЧИТЕ И ИНВЕСТИТОРИТЕ
На 21 януари 2021г. българската технологична компания Biodit ще стане първата компания, която ще излезе на Beam пазара на Българската Фондова Борса в опит да увеличи капитала си чрез издаване на нови акции, които ще бъдат предложени за записване на потенциални инвеститори. На аукциона ще бъдат предложени до 1 млн. акции на компанията – обикновени, поименни, безналични акции.
- Какво е BEAM?
Пазарът за растеж на малки и средни предприятия (МСП) Beam (Bulgarian Enterprise Accelerator Market) е специален пазар, организиран от Българска Фондова Борса (БФБ), който дава възможност за финансиране на дейността на малките и средни компании в България (според закона това са предприятия, които имат средносписъчен брой на персонала, по-малък от 250 души, игодишен оборот, който не превишава 97 500 000 лв., и/или стойност на активите, която не превишава 84 000 000 лв.)
Основната цел на Пазар beam е да осигури на малкия и среден бизнес възможност за набиране на капитал при по-облекчени условия, в сравнение с регулирания пазар, като в същото време им предостави сходни предимства на тези на публичните компании. Пазар beam се явява и междинно звено по пътя на една компания към същинското листване на Основния пазар на БФБ.
Пазарът BEAM не е регулиран пазар по смисъла на Закона за пазарите на финансови инструменти и по този начин осигурява на компаниите редица облекчения, в сравнение с тежките административни изисквания, задължителни за дружествата, допуснати до търговия на регулирания пазар на БФБ. Така например, за набирането на капитал до 3 млн. евро на пазара за МСП Beam не е необходим одобрен проспект за първично публично предлагане от Комисията за финансов надзор; Такова набиране на капитал може да бъде извършвано на всеки период от 12 месеца; Дружество, допуснато до търговия на пазара, има задължения да публикува само годишни и шестмесечни финансови отчети, както и годишна справка за финансовото състояние; Управителните органи на дружествата на пазар beam могат да извършват разпоредителни сделки с дълготрайни активи над определена стойност и сделки, при които възникват вземания или задължения над определена стойност, без предварително одобрение от общото събрание на акционерите. Също така, съгласно изменения в Закона за корпоративното подоходно облагане и Закона за данъците върху доходите на физическите лица, към разпоредбите, регламентиращи данъчните облекчения, свързани с доходи от лихви от облигации и други дългови ценни книжа и с доходи от разпореждане с финансови инструменти, които са търгувани на регулиран пазар, се добавя и Пазар beam за период от 01.01.2021 до 31.12.2025 г. Предвид изложеното, за периода на облекчение, реализираната на Пазар beam капиталова печалба от разпореждане с акции няма да подлежи на облагане с данък (по отношение на физически лица) и предвижда намаляване на данъчния финансов резултат на юридическите лица с печалбата от разпореждане с финансови инструменти, реализирана на този пазар.
- Как е регулиран пазарът?
Пазарът Beam е регулиран от една страна, със специални правила на БФБ за пазара за растеж на МСП Beam, а от друга, към него са пряко приложими регулациите на европейското законодателство в сферата на капиталовите пазари, като Делегиран Регламент (ЕС) 2017/565 на Комисията от 25 април 206 година за допълване на Директива 2014/65/ЕС на Европейския парламент и на Съвета по отношение на организационните изисквания и условията за извършване на дейност от инвестиционните посредници и за даването на определения за целите на посочената директива; Регламент (ЕС) № 596/2014 на Европейския регламент и на Съвета от 16 април 2014 година относно пазарната злоупотреба; Регламент (ЕС) № 575/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 година относно пруденциалните изисквания за кредитните институции и инвестиционните посредници; Регламент (ЕС) № 600/2014 на Европейския регламент и на Съвета от 15 май 2014 година относно пазарите на финансови инструменти.
- Изисквания към дружествата – емитенти
3.1. На първо място, дружествата на пазара следва да са учредени като акционерни дружества по реда на съответното законодателство без ограничение в срока на съществуване. В устава на дружеството трябва да са предвидени определени текстове във връзка с допускането до търговия на пазар Beam (например изричен текст, че дружеството е допуснато до търговия на пазар Beam, във връзка с което са предвидени специфични условия с цел зашита на инвеститорите; изрично правомощие на Общото събрание да вземе решение за прекратяване на регистрацията на пазар Beam); да имат изготвен документ за допускане до търговия по образец на български или английски език (в случай, че представените данни и документи са непълни или неточни, специален Комитет по управление на пазар Beam има право да изисква допълнителна информация и документи); да има изготвен одитиран финансов отчет за предходната финансова година; да има сключен договор със съветник за срок от поне 2 години.
На пазар beam могат да бъдат търгувани само финансови инструменти, издавани от АД. Такива финансови инструменти могат да бъдат емисии акции, депозитарни разписки, облигации, варанти и права.
3.2. Дружествата следва да имат сключен договор за срок от поне 2 години с т.нар. „съветници“ – това могат да бъдат инвестиционни посредници, консултантски дружества, вкл. адвокатски дружества, счетоводни или одиторски кантори.Те участват активно в подготовката на необходимите документи за допускане до пазар BEAM, така че компаниите да са в съответствие с правилата за дейността на пазара и с приложимото законодателство. Тяхната роля е да подпомагат работата на дружествата-емитенти в процеса по допускане до търговия и в последващата им дейност.
3.3. Съществуват някои изисквания по отношение на емисиите – така например те следва да са в безналична форма или да са обездвижени по съответния ред и да са регистрирани в депозитарна институция (за България това е Централен депозитар АД); за прехвърлянето им да не са предвидени ограничения или условия; Емисионната стойност да е изплатена изцяло; Да не са допуснати до търговия на регулирания пазар, организиран от Борсата; За емисията да има изготвен документ за допускане с обхват и съдържание съгласно Правилата за допускане на финансови инструменти на пазар Beam (в подготовката на този документ ключова роля играят споменатите по-горе „съветници“).
3.4. Разкриване на информация – Емитентите, чиито емисии са допуснати до търговия на пазар Beam, са длъжни да оповестяват публично определен вид информация, например информация относно настъпили промени в правата по финансовите инструменти; относно промени в устава и управителните и контролните си органи; покана и материали за предстоящи общи събрания на акционерите и/или облигационерите; протоколи от проведени общи събрания на акционерите и/или облигационерите и др. Информацията следва да се представи в срок от 3 дни от възникването, освен ако не е предвиден друг срок.
- Кой може да инвестира на пазара?
Почти няма ограничения. Компаниите на пазар Beam имат достъп до широк кръг от индивидуални и институционални инвеститори, като единственото ограничение е за пенсионните дружества, поради съществуващите законови ограничения. Пенсионните фондове могат да бъдат акционери, в случай че компанията бъде допусната до търговия на Основния пазар на БФБ.
Желаещите да търгуват следва да се обърнат към лицензиран инвестиционен посредник, който в качеството си на член на пазара ще подаде съответната поръчка от тяхно име.
- Какви са приложимите такси?
За допускане до търговия на емисия на пазар Beam се дължи еднократна такса в размер на 600 лв. с ДДС., а за поддържане на регистрацията – годишна такса в размер на 1200 лв. с ДДС.
За всяка изпълнена поръчка на акции, депозитарни разписки, варанти и права на пазар Beam се дължи такса в размер на 0.065 на сто от стойността на поръчката, но не по-малко от 1 лев.
- Надзор и санкции
Българската Фондова Борса извършва регулярни и извънредни проверки на участниците на пазар Beam във връзка с нарежданията и сделките, въвеждани и сключвани от тях на пазар Beam и задълженията им по тези правила, както и чрез постоянно наблюдение на търговията по време на търговските сесии. По време и след приключването на всяка търговска сесия, Борсата осъществява контрол върху сключените сделки с цел установяване на нарушения на законовите изисквания и на Правилата, както и на пазарни злоупотреби с финансови инструменти. При извършване на проверките се събират доказателства и се изискват копия от документи, сведения и писмени обяснения, свързани с предмета на проверката, които участниците на пазара и техните служители са длъжни да предоставят незабавно.
Съветът на директорите на БФБ има право да налага санкции за нарушаване разпоредбите на Правилата, както и при неизпълнение на нарежданията и решенията на Съвета; извършване на заблуждаващо или невярно изявление; установена по предвидения в закона ред измама, извършена от служители, прокуристи или членове на управителен или контролен орган на участник на пазар Beam, която е свързана с финансови инструменти, приети за търговия на пазар Beam; извършване на действия, несъвместими с принципите на добросъвестността, справедливостта, равнопоставеността и лоялната конкуренция при търговия с финансови инструменти или по друг начин във вреда на Борсата, участниците на пазар Beam или на емитентите с допуснати до пазар Beam емисии; действия, с които се ограничават правата на Борсата или се препятства изпълнението на задълженията й.
Предвидените санкции са предупреждение, задължаване да се предприемат конкретни мерки, необходими за отстраняване на допуснатите нарушения; временно или окончателно отстраняване на участник/посредник на пазар Beam от търговия; парична глоба (която не може да надхвърля 50 000 лв.); временно или окончателно прекратяване на достъпа на клиент на участник на пазар Beam със спонсориран достъп.